Przeszczep FUE

Przeszczep włosów metodą FUE.

Czym jest operacja przeszczepu włosów?
Wykonywanie przeszczepu włosów znane było już w latach powojennych XIX wieku, jednak metody wykorzystywane po wojnie a teraz to całkiem inny zabieg. W latach powojennych przeszczepiano kilku milimetrowe paski owłosionej skóry, co nie dawało dobrego efektu estetycznego. Choć idea jest taka sama, mianowicie pobrać włosy z jednego miejsca i wszczepić je w inne miejsce to przeszczepy przeprowadza się zupełnie inaczej. Dziś do przeszczepu włosów używa się mikro transplantów składających się z pojedynczych zespołów mieszków włosowych a niekiedy z pojedynczych włosów, a końcowy efekt estetyczny jest wręcz zadziwiający.

Od czego zacząć planowanie przeszczepu włosów metod FUE?

Mając problem z wypadającymi włosami można go rozwiązać w dwojaki sposób, pierwszy odnaleźć przyczynę wypadania włosów i zlikwidować ją, co powinno przynieść zamierzone efekty jednak jest to czasami wręcz niemożliwe lub poddać się leczeniu chirurgicznemu w celu uzupełnienia wypadającego nam owłosienia. Żeby oczywiście móc poddać się operacji przeszczepu włosów nie należy mieć przeciwwskazań, do których można zaliczyć m.in.: zaawansowaną cukrzycę, poważne choroby serca, nieuregulowane ciśnienie oraz choroby zapalne skóry głowy.
Zanim wybierzemy jedną z dwóch obecnie preferowanych metod przeszczepu, należy wybrać odpowiednią klinikę. Wiadomo, że im klinika lepiej wyposażona oraz posiadająca bardziej wykwalifikowany personel tym większe prawdopodobieństwo, że dokonamy tam operacji, która w pełni nas usatysfakcjonuje. Istotna jest również metoda, jaką w danej klinice wykonywany jest przeszczep oraz sam chirurg wykonujący zabieg. Obecnie standardem wśród operacji przeszczepu włosów jest metoda STRIP, jednak są jeszcze inne metody wykonywania przeszczepu i taką właśnie metodą jest metoda FUE, może ona być wykonywana ręcznie lub przy pomocy NeoGraftu, co pozwala na skrócenie czasu zabiegu, a sama metoda staje się precyzyjniejsza. Warto, więc wybrać klinikę, która preferuje obie metody, a o tym, która z nich będzie wybrana zadecydować wspólnie z lekarzem.
Mając już wybraną klinikę, decydujemy się na chirurga, w którego ręce powierzamy nasz przyszły wygląd. Przed operacją lekarz przeprowadzi z nami konsultacje oraz zostaną nam wykonane niezbędne badania. Podczas konsultacji omówiony powinien być cały etap operacji, począwszy od poznania metod i wyborze odpowiedniejszej, wielkości przeszczepu, jaki należy wykonać dla uzyskania pożądanego efektu oraz ilości ewentualnych zabiegów, gdyż nie zawsze dany efekt da się osiągnąć podczas jednej operacji. Na etapie planowania uwzględniane są również wygląd przyszłej linii przednich włosów, kolor i grubość oraz gęstość owłosienia, wszystko po to, aby uzyskać naturalny wygląd, a fakt interwencji chirurgicznej był jak najmniej widoczny.

Porównanie przeszczepu włosów metodą STRIP i FUE

Mimo iż obie metody wykorzystywane są z powodzeniem, to od wyboru metody przeszczepu włosów zależy niekiedy efekt końcowy zabiegu oraz satysfakcja pacjenta. Początkową różnicą jest sam sposób przygotowania się do zabiegu. W metodzie STRIP będącą metodą klasyczną zaleca się zapuszczenie dłuższych włosów, co pomoże ukryć bliznę pooperacyjną. W metodzie FUE natomiast nie ma konieczności zapuszczania dłuższych włosów, ponieważ miejsce pobierania przeszczepu i tak będzie zgolone.
W metodzie klasycznej ukrycie interwencji chirurgicznej bezpośrednio po zabiegu jest proste, wystarczy mieć dłuższe włosy, aby przykryć bliznę, tak w okresie późniejszym przy noszeniu krótszych włosów trudniej ukryć fakt odbytej interwencji chirurgicznej.
Całkiem odwrotnie wygląda sytuacja w metodzie FUE, gdzie bezpośrednio po zabiegu, mamy widoczne miejsce całkowicie wygolone, które jest nie, kiedy trudne do ukrycia nawet pod dłuższymi włosami, natomiast po odrośnięciu włosów nawet przy krótkiej fryzurze nie widać żadnych śladów operacji.
Zasadniczą różnicą między jedną metodą a drugą jest blizna. W metodzie STRIP pobierany jest fragment skóry w kształcie paska, a miejsce po pobraniu zszywane jest szwem ciągłym. Blizna ta przebiega poziomo, dzięki czemu łatwiej ją ukryć pod włosami. Aby zminimalizować szerokość blizny, a także umożliwić wyrastanie włosów przez bliznę wykorzystuje się tutaj podczas zszywania technikę TC. Pobrany pasek skóry krojony jest przez doświadczonych techników na mikro transplanty zawierające pojedyncze mieszki włosowe.
Mieszki pozyskane tą metodą są w mniejszym stopniu narażone na odwodnienie ze względu na większą ilość tkanki otaczającej zespoły mieszków włosowych. Ilość pozyskanych mieszków jest znacznie większa niż przy wykorzystaniu metody FUE oraz krótszy jest czas zabiegu. Metoda ta najczęściej wykorzystywana jest do rozległych przeszczepów, nadaje się do każdego rodzaju włosów, bez względu na ich kolor. Druga część zabiegu polegająca na wszczepieniu mieszków w okolicę biorczą przebiega podobnie w przypadku obu metod.


W metodzie FUE mieszki włosowe pobiera się bezpośrednio z okolicy dawczej, dzięki czemu nie ma niewygodnej poziomo przebiegającej blizny na potylicznej części głowy. Minimalne ślady po pobraniu mieszków goją się samoistnie. Wykorzystanie NeoGraftu przy pobieraniu mieszków włosowych pozwala skrócić czas zabiegu a zastosowanie podciśnienia minimalizuje ryzyko mechanicznego uszkodzenia mieszków włosowych podczas wyciągania ich ze skóry. Podczas ręcznego wydobywania mieszków włosowych istniało ryzyko ich mechanicznego uszkodzenia.
Wykonywanie przeszczepu metodą FUE wymaga większego doświadczenia od chirurga na etapie pobierania mieszków. Należy uważać, aby podczas pobierania mieszki włosowe nie były poprzycinane, dlatego podczas pobierania uwzględnię się kąt wzrostu włosa również pod skórą. Trudniejszy i bardziej czasochłonny przebieg pobierania mieszków powoduje, iż cena zabiegu jest znacząco większa. Metoda ta nie sprawdza się u osób z bardzo mocno kręcącymi włosami oraz przy włosach bardzo jasnych oraz siwych. Oczywiście u osób takich można wykorzystać również metodę FUE, jednak dla dobra pacjenta polecana jest metoda tradycyjna. Zabieg nie wymaga konieczności wizyty kontrolnej i ściągania szwów. Idealnie nadają się u osób pragnących nosić krótkie włosy, dokonujących mniejszych przeszczepów oraz przy korekcji blizn pooperacyjnych również tych powstałych po przeszczepie metodą STRIP.
Podsumowując obie metody są akceptowalne w środowisku chirurgów plastycznych oraz obie mają wady i zalety. Wybór, która z nich jest odpowiedniejsza powinien być dobierany indywidualnie, do każdego przypadku.

Leave a Comment