Przeszczep włosów metodą FUE

Przeszczep włosów metodą FUE

Jedną z coraz popularniejszych metod przeszczepu włosów staje sie FUE. Jest to skrót od anglojęzycznej nazwy Follicular Unit Extraction.

FUE jest jedną z dwu podstawowych metod pozyskiwania mieszków włosowych. Druga metoda zwana „strip harvesing” polega na wycięciu z paska skóry z zazwyczaj tylnej, owłosionej części głowy  i  podziale na pojedyncze mieszki.

Druga część zabiegu przeszczepu włosów przebiega podobnie . Pobrane mieszki są wszczepiane w okolicę biorczą.

Przeszczep włosów, jak każde działanie chirurgiczne wiąże się z pozostawieniem śladów na głowie w postaci blizn Służy temu między innymi technika Trichophytic Closure, która w wielu przypadkach daje zaskakująco dobre wyniki. Jednak nie wszystko leży w rękach chirurga. Wielokrotnie ostateczny efekt zależy od indywidualnych cech skóry pacjenta.

 To właśnie z myślą o tych pacjentach wprowadzono technikę Follicular Unit Extraction zwaną w skrócie FUE. Jej pomysłodawcy sięgnęli do korzeni chirurgii odtwórczej włosów lecz zamiast pobierać fragmenty skóry o średnicy 4 mm zaproponowali pobieranie pojedynczych zespołów mieszkowych zawierających od 1 do 3 włosów.

Chcąc nosić bardzo krótkie włosy trudno zaakceptować  nawet najładniejszą bliznę w tylnej okolicy głowy. Tymczasem technika FUE pozostawia tak drobne i rozproszone blizenki, że ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec ich na głowie ostrzyżonej na przysłowiowe zero.

W efekcie stosowania zarówno FUE jak i tradycyjnej metody „strip” uzyskujemy do przeszczepu pojedyncze zespoły mieszkowe, które wszczepione w okolicę biorczą dają finalnie ten sam efekt. Tylko od zmysłu estetycznego chirurga jak i jego sprawności manualnej zależy czy jest to efekt naturalny.

Metoda FUE wymaga od zespołu operacyjnego ogromnej precyzji. Okolica dawcza musi być przed zabiegiem całkowicie wygolona. Doskonała współpraca lekarza i asystenta pozwala na sprawne i stosunkowo szybkie pobranie 1000 – 1500 przeszczepów.

Sprawność zespołu operacyjnego  wpływa  na czas wykonania zabiegu.

Czas trwania zabiegu jest także istotny dla żywotności przeszczepów. Wszak jest to żywa ludzka tkanka, z którą należy obchodzić się delikatnie, a przede wszystkim jak najszybciej ponownie wszczepić w skórę  jej właściciela.

Nie należy ukrywać, że metoda FUE jest bardziej czasochłonna niż tradycyjna metoda „strip” Czas wykonania zabiegu jest tutaj trzykrotnie dłuższy. Stąd wyższa cena tej procedury. W trakcie pierwszego tygodnia po zabiegu tył głowy pacjenta jest w fazie gojenia i nieco ogranicza możliwości funkcjonowania w środowisku. Nie ma natomiast konieczności odbycia wizyty kontrolnej i zdjęcia szwów. W metodzie FUE nie są zakładane jakiekolwiek szwy chirurgiczne.

Stosując metodę FUE można zarówno leczyć  pacjentów z łysieniem androgenowym jak i osoby posiadające blizny na głowie. Bywa, że właśnie tej metody używamy do korekcji blizn po tradycyjnie wykonanym zabiegu przeszczepu włosów.

W dobrych, renomowanych klinikach na świecie, chcąc wykonać duży zabieg 2000 – 3000 przeszczepów rozkłada się go na sesję przedpołudniową i popołudniową lub wykonuje zabieg w ciągu dwóch kolejnych dni. Pozwala to pacjentowi na uzyskanie oczekiwanego efektu z zachowaniem jednotygodniowego okresu rekonwalescencji.

FUE - przeszczep włosów FUE – przeszczep włosów

Metoda FUE nie jest konkurencyjna dla dotychczas stosowanej tradycyjnej metody „strip”. Stanowi ona bardzo rozsądną alternatywę dla osób, które dużą wagę przywiązują do obecności linijnej blizny na głowie lub też zamierzają strzyc się bardzo krótko. To preferencje pacjenta i jakość jego włosów stanowią o tym jaką technikę zastosuje chirurg.

Przeszczep włosów metodą FUE – przeciwskazania

Nie u wszystkich można wykonać zabieg techniką FUE. Osoby o bardzo kręconych włosach, włosach jasnych lub siwych nie są najlepszymi kandydatami to tej techniki. Czasami trzeba z niej zrezygnować  by zapewnić pacjentowi optymalny efekt po zabiegu przeszczepu włosów.

Współczesna chirurgia odtwórcza włosów wymaga od lekarza umiejętnego stosowania metod zachowawczego leczenia łysienia i rozlicznych technik chirurgicznych. Dziś jedną z nich jest metoda FUE – Follicular Unit Extraction.